Vuvu je oblikovalski projekt, ki je nastal kot odgovor na odprt poziv Centra za kretivnost Povezovanje sodobnega oblikovanja, rokodelstva in obrti. Zasnovala sta ga industrijska oblikovalca Črt Štrubelj in Luka Bernik tekom zadnjega letnika diplomskega študija industrijskega oblikovanja na ALUO kot izdelek, namenjen spodbujanju racionalne rabe vode pri skrbi za domače rastline. Slednji tudi predstavlja izdelek, ki krepi vez med skrbnikom in njegovimi rastlinami, ter je nastal kot odgovor na izumirajočo lončarsko obrt v Sloveniji in na znanje, ki se s tem izgublja.

Vuvu je keramična vlažilka prsti, ki temelji na vernakularnem znanju irigacije poljščin preko pasivne irigacije skozi porozne glinene posode, zakopane v zemljo (tj. olla irigacija). Cilj Vuvuja je bil oblikovati način zalivanja za notranje rastline, ki je estetsko skladen z zelenim okoljem rastlin, likovno prepoznaven, praktičen in hkrati s pozitivnim vplivom na okolje. Preko opazovanja mesojedih rastlin vrčnic, ki z encimi, skritimi v »vrčku«, privabljajo žuželke in jih potem ujamejo pod pokrov, jih prebavijo in hranilne snovi preko osmoze razdelijo po rastlini. Podobno Vuvu zbira deževnico (ali vodo iz pipe), jo ujame pod pokrov, prefiltrira in s pomočjo osmoze porazdeli po prsti do korenin. Rastline so tako vedno optimalno zalite, prst pa nikoli ni prevlažna, kar preprečuje razvoj bolezni. Ob enem pa ta princip precej poenostavi komunikacijo z rastlino in skrb zanjo. Preko Vuvuja (ko se ta sprazni) rastlina enostavno nakaže potrebo po dodatnem zalivanju, obenem pa Vuvu tako skrbi za reden stik z rastlino. Ker pri konvencionalnem zalivanju večina vode izpari ali pa odteče, Vuvu privarčuje (odvisno od rastline in okolja) več kot 50 % vode pri zalivanju. Vuvu je bil testiran na več kot 100 rastlinah. Letos jeseni pa bo tudi na voljo na trgu.

Črt Štrubelj je diplomirani industrijski oblikovalec, ki se v svojem študijskem in obštudijskem delu v veliki meri posveča izzivom na področju trajnosti. Zanima ga družbeno in okolju odgovorno podjetništvo, ki pred profit postavlja dobrobit delavstva in okolja. Zanima ga oblikovanje cenovno dostopnih, regenerativnih izdelkov in sistemov ter raziskovanje teoretičnih razsežnosti oblikovanja. Vse to združuje v oblikovalskih projektih, kot so: Keramična vlažilka Vuvu; diplomsko delo Razvoj regenerativnega izdelka na principih krožnega gospodarstva; projekt Kolektiva Četrtek Prisluhnimo, ki preko premišljenega umeščanja zvočnih objektov v prostor spodbuja medvrstno empatijo ter snovanje razstave Odmevi jutrišnjega dne na Milanskem tednu oblikovanja, kjer je delal kot oblikovalec in avtor tekstov. Rad zbira nogavice, po novem pa tudi rastline.

Luka Bernik je magistrski študent industrijskega oblikovanja na ALUO. Trenutno preko Erasmus-izmenjave študira v Južni Koreji. Zanima ga celosten razvoj izdelkov od zasnove do proizvodnje, ki imajo potencial lajšati in lepšati vsakdan. Pri Vuvu dela na razvoju izdelka, prototipiranju in oblikovanju proizvodnje. Delal je na projektu izdelave zunanjega pohištva iz ponovno uporabljenih proizvodnih elementov v Kamniku in je del Kolektiva Četrtek. Udeležil se je tudi več mednarodnih delavnic, kot je »Model making in the digital age« v Španiji. Uživa v sprehodih s svojo psičko Luno in kuha v neredu.

Perspektivni 2024 – industrijsko oblikovanje

Predlagatelj
prof. Jure Miklavc, univ. dipl. ind. oblikovalec, Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, Oddelek za industrijsko in unikatno oblikovanje