5. maj
13.00-15.00
Cankarjev dom Ljubljana
Konferenca Svetloba v arhitekturi
Svetloba je več kot samo svetloba
Svetloba ima na področju oblikovanja prostora mnogo več kot zgolj funkcionalno vlogo, t.j. omogočiti, da je nekaj vidno. Na tej točki svetloba prestopa svoje racionalne okvire in preide na področje iracionalnega, celo duhovnega. To še posebej velja za naravno svetlobo, ki je, za razliko od umetne, po svoji pojavnosti bistveno bolj kompleksna in težko ukrotljiva. Trditev, da je svetloba, kljub svoji »nematerialnosti«, svojevrsten gradbeni material dokazujejo mnogi primeri arhitekturnih stvaritev, ki jih pretanjen občutek za oblikovanje svetlobe povzdiguje iz ambientalnega nivoja na nivo miljeja. Kjer doživetje arhitekture preide iz posvetnega v spiritualno. Svetloba in, posledično, senca arhitekturo osmislita ter jo umestita v geografski in kulturni kontekst prostora in časa. Med Soncem,
ki je še vedno naš najbolj trajen in trajnosten izvor svetlobe in plamenom sveče, ki še vedno velja za najbolj intimen način osvetlitve, se nahaja brezmejno morje možnosti, ki jih, na eni strani, podpira sodobna tehnologija ter na drugi strani kreativna odličnost ter premišljena in inovativna uporaba svetlobe pri oblikovanju prostora. Prav odkrivanju vsega zgoraj naštetega je namenjen letošnji dogodek BIG arhitektura.
Kurator: dr. Tomaž Novljan
Kari Kola;
Finska
Svetloba ga zanima že, odkar pomni. Prihaja iz Finske z dolgotrajnmi jesenskimi in zimskimi temnimi obdobji. Želel je uporabiti svetlobo, prek katere bi lahko izrabil to temo. Tako je postal, kar je – svetlobni umetnik. S področjem svetlobe se ukvarja že več kot 20 let in v tem času ustvaril že več kot 2.000 svetlobnih projektov, ki so bili med drugim postavljeni v številnih starih gradovih in zgodovinskih stavbah, kot so sedež Unesca v Parizu, Stonehenge, Villa de Laak in gora Saana na Finskem. Kot tehnični in umetniški vodja sodeluje pri domačih in mednarodnih produkcijah. Svetloba je močno orodje, z njeno pomočjo obogatimo katerikoli prostor, kraj ali mesto. Svoje delo namerava še naprej umeščati v edinstvene prostore in z njim premikati meje svetlobne umetnosti. Njegov življenjski moto je: »Nič ni nemogoče. Vse je odvisno od tega, koliko energije smo pripravljeni vložiti v doseganje ciljev.«
Laura Murguía Sánchez; Light Lab;
Mehika / Slovaška
Laura Murguía Sánchez (Ciudad de Mexico, 1969) je mehiška arhitekt- ka, ki živi v mestu Prešov na vzhodnem Slovaškem. Študirala je tudi na ETSAB v Barceloni, kjer je doktorirala s področja arhitekture. Osem let je bila zaposlena v tehniškem oddelku znanega italijanskega podjetja za oblikovanje svetlobe, kjer je pridobila veliko izkušenj. Leta 2010 se je preselila na Slovaško in s soprogom ustanovila studio Haz Lighting.
Njuna prva dela so bila bližje svetlobni umetnosti in svetlobnim insta- lacijam kot arhitekturi. Trenutno nadaljujeta sodelovanje z institucijami in nevladnimi organizacijami, ki potrebujejo pomoč na tem področju. S kolegi na področju oblikovanja svetlobe je Laura ustanovila platformo Light Lab, namenjeno razvoju in promociji svetlobnega oblikovanja v regiji. Svoje delo usklajuje z nalogami raziskovalke in predavateljice na fakulteti za umetnost na tehniški univerzi Košice.
Aleksandra Stratimirović; Strati;
Srbija / Švedska
Royal v Parizu. Sodelovala je na kulturnih dogodkih v Londonu, Amsterda- mu, Ljubljani, Beogradu, Tokiu, Osaki, Veroni in Singapurju. Poleg umetni- ške kariere je Aleksandra vključena v različne organizacije, ki se ukvarjajo s svetlobo. Je ustanovna članica društva Transnational Lighting Detectives, ustanoviteljica in umetniška direktorica festivala Beograd svetlobe (Beo- grad svetlosti) ter soustanoviteljica ljubljanskega mednarodnega festivala Svetlobna gverila. Trenutno dela kot kuratorka in umetniška direktorica festivala svetlobe v Skopju (Skopje Light Art District 2020).
Denis Biškup, Zumtobel Group, Avstrija
Po izobrazbi je magister znanosti in ima bogate izkušnje na področju industrije razsvetljave. Svojo kariero je začel je kot tehnični sodelavec, bil je tudi vodja skupine za oblikovanje razsvetljave, kasneje pa je postal vodja mednarodnega poslovnega razvoja in vodja blagovne znamke pri podjetju Zumtobel, vodilnem inovatorju v industriji razsvetljave. Trenutno je odgovoren za 31 držav v Srednji in Vzhodni Evropi ter Srednji Aziji. Živi v Zagrebu na Hrvaškem.
Ivica Jekić; FILIX Lighting;
Hrvaška
Je strokovnjak za podporo oblikovalcem svetlobe in vodjem projektov pri svetlobnih rešitvah, ki jih ponuja FILIX Lighting. Odlikuje ga bogato tehnično znanje in praktičen pristopo pri iskanju rešitev.
FILIX Lighting je podjetje, ki je bilo ustanovljeno v 80. letih; najprej kot elektrotehnično podjetje, ki se je kasneje specializiralo za razvoj in rešitve na področju zunanje in podvodne LED osvetlitve.
Danes si prizadevajo biti vodilni v industriji in se zavezujejo k trajnostnemu delovanju, ki bo vplivalo na prihodnje generacije.