Stanovati v Murglah danes; prenova štirih murgelskih hiš
Murgle veljajo za vzorčen primer modernistične zasnove stanovanjskega naselja. Arhitekta Marta in France Ivanšek sta ga po zmagi na natečaju v prizadevanju za izboljševanje stanovanjskega standarda zasnovala po skandinavskih vzorih. Z idejo zasnovati cenovno primerljivo alternativo blokovskim stanovanjem, je nastalo zgoščeno naselje malih vrstnih, oziroma atrijskih hišic z vrtom. Gosta pozidava, katere prednosti so bližina mestnega središča, premišljena urbanistična zasnova, potopljenost v zelenje in poenoten videz, je nastajala v več fazah, od šetsdesetih let do leta 2009, ko je zadnjo fazo hiš zasnovala Majda Kregar, nosilka avtorskih pravic soseske. Po začetni zadržanosti prebivalcev, je kaj kmalu postalo jasno, da Murgle ustrezajo slovenskemu idealu bivanja v lastni hiši z vrtom. Danes so Murgle zaščitene kot naselbinska dediščina, varuje se urbanistično zasnovo naselja ter zunanjost hiš. Mnoge med murgelskimi hišami so prenovljene.
V marčevski debati bomo razpravljali o prenovi murgelske hiše na podlagi štirih primerov kakovostnih prenov zadnjih let, ki se predvsem interierja lotevajo z različnimi pristopi. Kaj so prednosti in kaj slabosti Murgelske hiše? Kako so se potrebe in koncept bivalnega okolja spremenili od nastanka naselja? Kako zagotoviti spoštljivo prenovo? Je izvorni duh naselja še moč čutiti?
Kristina Dešman, kuratorka
Janja R. Brodar; RIBA arhitekti
Biro Riba arhitekti sta leta 2009 ustanovila Janja R. Brodar in Goran Rupnik z željo po načrtovanju arhitekture, ki premišljeno, izvirno, hitro in ugodno rešuje prostorske zagate. V biroju radi poudarjajo, da dobra hiša ni draga, temveč dobro načrtovana hiša. Izmojstrili so se v taktilnih prenovah vseh meril, od meščanskih stanovanj do trgovskih centrov. S svojim profesionalnim pristopom pretvarjajo naročnikove želje v avtorsko zaznamovane, duhovite ambiente v slogu domačnega minimalizma, ki izvrstno izkoristijo in nadgradijo tisto, kar v prostoru že je.
Nadja Pfeifer; Studio DREVO
Nadja Pfeifer je leta 1997 diplomirala na Fakulteti za Arhitekturo pri prof. Vojtehu Ravnikarju. Leta 2001 je pridobila strokovni izpit na Zbornici za arhitekturo in prostor. Začetna pot jo je peljala v smeri samostojnega ustvarjalca na področju kulture.
Leta 2009 sta s partnerjem Dejanom Pfeiferjem ustanovila studio DREVO, skozi katerega sta združila znanje in izkušnje iz področja oblikovanja in arhitekture. Dejan je specializiran za oblikovanje in izdelavo pohištva iz masivnega lesa. Nadja se osredotoča na prenovo obstoječih prostorov, kjer se s povezovanjem preteklosti in sedanjosti usmerja na prihodnost.
Eva Senekovič; a2o2 arhitekti
Eva Senekovič je soustanoviteljica biroja a2o2 arhitekti. Ustanovitelje druži misel, da skupaj lahko pridejo dlje in bolje razumejo svet ,v katerega s svojim delom posegajo. Zanimajo jih zgodbe prostorov in zgodbe ljudi, verjamejo v preproste, premišljene in odgovorne rešitve ne glede na merilo naloge, s katero se ukvarjajo. Delovne izkušnje iz priznanih domačih in tujih birojev združujejo v kreativni skupini, ki jo razumejo kot fleksibilen organizem s širokim naborom znanj. Verjamejo, da lahko le v aktivnem dialogu razvijajo arhitekturo, ki je dolgoročno uporabna in lepa. Radi ustvarjajo z različnimi naravnimi materiali, posebno pozornost namenjajo sodelovanju z dobrimi obrtniki in izvajalci. Bogato slovensko tradicijo dopolnjujejo z uporabo sodobnih tehnik in tehnologij.
Albina Kindlhofer
Albina Kindlhofer je leta 1996 diplomirala na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani pod mentorstvom profesorja Janeza Suhadolca. Samostojna arhitektka je od leta 1996. Med leti 1997-2005 je sodelovala z arhitekturnim birojem Omnia arhing, medtem je l. 2003 opravila tudis trokovni izpit. od leta 2005 pa deluje v lastnem arhitekturnem biroju. Kot avtorica ali soavtorica je sodelovala pri številnih javnih in vabljenih natečajih. Načrtovala je več indivudialnih hiš in njihovih prenov. Svoja dela razstavlja na rednih letnih razstavah ZAPS, na odprtih Hišah Slovenije in drugod.
Fotografije z dogodka: Aleš Rosa
Partnerji
Program sofinancira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Geberit je vodilno podjetje na področju sanitarnih izdelkov v Evropi. Prisoten je v večini evropskih držav, kjer zagotavlja edinstveno dodano vrednost na področju sanitarne tehnike in kopalniške keramike.